Teknoloji

Dünya’daki uzay istasyonu modülünü gazla doldurarak havaya uçurdular.

özel bir uzay şirketi Sierra Uzay geliştirilmekte olan bir astronot habitatında gerçekleştirdiği gerilim testini geçtiğimiz gün başarıyla tamamladığını duyurmuştu. Bu, bu yılın başlarında Temmuz ayında yapılan testten sonraki ikinci başarılı testti. Ölçek, patlayana kadar modüle gaz pompalamayı içeriyordu.

Sierra Space, uzun vadeli ticari uzay yolculuğu için tasarlanmıştır. Büyük Entegre Esnek Ortam (LIFE) habitatını geliştirir . Şirket, LIFE habitatının hem alçak Dünya yörüngesi hem de yerleşim ve bilim çabalarını barındırabilecek uzun periyodik görevler için tasarlanmış üç katlı bir platform olduğunu söylüyor. Blue Origin ile birlikte LIFE modüllerinin kurulacağı Sierra Space Yörünge ResifiDünya yörüngesi adı verilen özel bir uzay istasyonu yerleştirmeyi hedefliyor.

Uzaydaki LIFE habitatının dayanıklılığını test etmek için Sierra Space başarıyla Nihai Patlama Basıncı (UBP) testini gerçekleştirdi. Ekip, habitatın üçte bir ölçekli bir modelini aldı ve stres limitlerini belirlemek için patlama noktasına kadar hidrojen gazı pompaladı. Patlamanın ne kadar şiddetli olabileceği göz önüne alındığında, Sierra Uzay grubu testi NASA’nın Apollo programı sırasında roketleri test etmek için kullandığı aynı fırlatma rampasında gerçekleştirdi. Bu, LIFE’ın Temmuz ayından sonraki ikinci UBP voltaj testi. İkisi de başarılıydı.

HAYAT baş mühendisi Shawn BuckleyBir şirket basın bülteninde, “ Bu ikinci başarılı UBP testi, sertifikasyon için tüm önemli alanlar olan tasarım, üretim ve montaj tekrarlanabilirliğini gösterebileceğimizi kanıtlıyor.” söz konusu. Tom Vice, Sierra Space’in CEO’suAyrıca şunları söyledi: “ LIFE habitat modülü, insanların uzayda güvenli ve rahat bir şekilde yeni medeniyetler geliştirmeye başlamasını sağlayan temel teknoloji olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu