Ekonomi

Bitcoin, Şubat ayındaki kazanımlarını korumayı başardı

Investing.com – bitcoin(BTC), Şubat ayında kripto piyasaları üzerindeki artan düzenleyici baskılar ve makroekonomik bilgilerden kaynaklanan risk iştahının azalması nedeniyle Ocak ayındaki kazançlarını korumayı başardı.

Bitcoin, yılın ikinci ayında 21.350 – 25.250 dolar aralığında hareket ederken, Ocak ayındaki performansından uzak kalsa da şubat ayını 23.140 dolardan kapatarak sabit kaldı. Böylece en büyük kripto para birimi, yıl başından bu yana yüzde 40’lık kazancını korudu.

EthereumÖte yandan Bitcoin’e benzer bir performans sergiledi ancak %1,2’lik mütevazi bir fiyat artışıyla bir ayı 1.600 doların üzerinde kapattı.

Şubat ayının öne çıkan olaylarının ortasında, ABD düzenleyicilerinden kripto şirketleri üzerinde baskı vardı. bunların ortasında SEC’inKraken’in staking programı nedeniyle para cezasına çarptırıldığı, Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon’a dava açtığı ve Paxos’un BUSD ihracına dava açılacağı gelişmesi üzerine şirketin BUSD basımını durdurduğu kaydedildi.

Diğer taraftan ABD Fed sıkılaştırıcı para politikasındaki kararlı duruşunu tekrarlaması da riskli piyasalar üzerindeki baskıyı artıran bir başka olgu olarak ortaya çıktı. Buna göre, Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından kripto piyasalarında düşüş eğilimi görüldü ve o sırada Bitcoin, Şubat ayının yükseği olan 25.000$’dan dönerek 23.000$ desteğinin altında test etti.

Kripto para piyasaları, olumsuz gelişmelerin yanı sıra Asya yakasından gelen bazı olumlu gelişmelerle de moral buldu. Hong Kong’ Piyasanın kripto ticaretinde olumlu adımlar atacağına dair haberler, piyasaların ay içinde bir miktar toparlanmasına neden oldu. ABD baskısı sürerken piyasa uzmanları, Asya ülkelerinin kripto şubesine olan ilgisini artırmasıyla bir sonraki boğa döneminin Asya’dan başlayacağı yorumlarında bulundu.

Şubat ayında öne çıkan altcoinler

Geçtiğimiz ay kripto para piyasasında sakin bir trend yaşanırken, bazı altcoinler ortalamanın üzerinde performans göstermeye devam etti. bunların ortasında İzdiham(CFX), yığınlar(STX) ve SingularityNET(AGIX), Şubat ayında %200’ün üzerinde bir fiyat artışı görerek en çok kazandıran altcoin oldu.

Şubat ayında en çok değer kaybeden altcoin %25 değer kaybetti. aptos (APT) oldu. Şubat ayında %15’ten fazla düşüş yaşayan para(XMR) ve Trust Wallet Jetonu(TWT) diğer en çok satan altcoinler oldu.

Toplam piyasa değeri ise önemli bir direnç göstererek geçen ay 1 trilyon dolarlık manevi sonun üzerinde kaldı.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu